SACC - Slovenská asociácia campingu a caravaningu Federation of Camping and Caravaning

Štatistiky

KARAVANING NA SLOVENSKU

Od roku 2020 cestovný ruch značne stagnuje. Pandémia ochromila najmä ubytovacie zariadenia a gastronomické prevádzky. Táto situácia na druhej strane poskytla nové možnosti cestovateľom využívajúcim obytné vozidlá.

Vzhľadom na tento dynamický rozvoj karavaningu možno na Slovensku očakávať ďalší výrazný nárast počtu záujemcov o prenájom a kúpu obytných vozidiel, záujem o aktívny životný štýl a športové aktivity v prírode.

Je preto potrebné vytvárať formáty pre kvalitné služby pre karavanistov, ako sú parkoviská pre autokaravany (stellplatze), kempy a ďalšie služby.

Registrácie obytných vozidiel v SR

Registrácie obytných vozidiel a prívesov

TURISTA KARAVANISTA

Podľa odhadov Európskej karavaningovej federácie (ECF) je v Európe celkovo 2,5 milióna obytných vozidiel. Nadšenci tejto formy dovolenky sú väčšinou individualisti, ktorí vyhľadávajú miesta na odpočinok v kľudnejšej oblasti a nie sú príliš nadšení z centra masovej turistiky.

Karavanisti sú väčšinou finančne nezávislí a dobre situovaní. Karavanisti, z ktorých každý minie v priemere 400€ za víkend/karavan, uprednostňujú prevažne krátkodobé 2 – 3 dňové pobyty na tzv. stellplatzoch, v blízkosti športových, kultúrnych či historických atrakcií.

NA STIAHNUTIE V PDF